Jesteś tutaj: jakszybko-schudnac.pl > Porady zdrowie > Nawyk jedzenia słodyczy

Nawyk jedzenia słodyczy

Wielu z nas nie może sobie poradzić z zachciankami na słodycze. Mimo iż wiemy, że słodycze nam szkodzą, powodują próchnicę zębów i nadwagę, nie potrafimy się z tych zachcianek wyzwolić. Skąd się wzięła potrzeba jedzenia słodyczy?
Mleko matki jest słodkie, dlatego jest to pierwszy smak, z którym styka się noworodek. W toku wychowania często dostajemy słodycze w nagrodę, jako prezenty. Dlatego słodki smak kojarzy nam się z czymś pozytywnym, z miłością.
W dorosłym życiu słodycze służą często jako rodzaj ucieczki od problemów, nagroda za coś, sposób na poprawienie sobie nastroju. Samo słowo „słodki” dobrze nam się kojarzy. Słodki oznacza przyjemny i uroczy jak w wyrażeniach „słodkich snów” czy „słodki uśmiech”. Jeśli chcesz poradzić sobie z problemem podjadania słodyczy, zastanów się czy gdzieś w głębi nie czai się niezaspokojona potrzeba. Pragniemy bliskości, kontaktu, przynależności do grupy czy dowartościowania. Zaspokojenie tych potrzeb w sposób zastępczy przez jedzenie słodyczy, prowadzi do otyłości i chorób. Dlatego zastanów się jaką potrzebę zaspokajasz i czy można ją spełnić w inny sposób.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.